Začali jsme jako parta šesti kamarádů, kteří se na konci léta 2019 rozhodli navázat na pražskou iniciativu Medici na ulici a přinést ji do Brna.
Nejdříve jsme se potkali s mediky z Prahy, abychom si ujasnili cíle a předali si know-how.
Poté jsme během podzimu uspořádali po celém Brně veřejnou sbírku zdravotnického materiálu, která nám velmi pomohla do začátků. Potom, co jsme se teoreticky naučili ošetřovatelské postupy, jsme vyšli do ulic.
Zpočátku jsme chodili ošetřovat lidi bez domova jednou týdně na Římské náměstí s komunitou Sant'Egidio, ale hned jsme věděli, že pokud chceme zajistit dobrou péči o rány potřebným, bude třeba chodit na ulici častěji.
A v tom nám paradoxně pomohla první vlna covidové pandemie. Díky ní jsme se mohli rychle zmobilizovat a začít chodit do nově zbudovaného stanového městečka zřizovaného Charitou a kontaktního centra Vlhká zřizovaného Podanýma rukama, určených pro karanténu lidí bez domova. Tím jsme také navázali s těmito organizacemi úzkou spolupráci.
Chodili jsme tedy ošetřovat třikrát týdně vždy na cca 8 hodin. Dostali jsme také od Tepláren Brno dokonce auto, se kterým jsme mohli jezdit po centrech a rychleji se tak dopravovat do míst, kde nás bylo třeba.
Postupem času jsme získali možnost vlastní ošetřovny, kterou nám zprostředkovalo město, a která sídlí v blízkosti Kontaktního centra Vlhká organizace Podané ruce. V této „buňce“ ošetřujeme momentálně pravidelně v pondělí a v pátek. Ve středu vyrážíme ve dvou terénních týmech do ulic města a snažíme se vyjít za našimi pacienty. Pravidelně také v rámci terénních služeb docházíme na výše zmiňované Římské náměstí.
Postupně se k nám přidávali další a další spolužáci napříč ročníky. V současné době máme kolem stovky aktivních členů z řad studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Jsme v kontaktu s ostatními organizacemi starajícími se o lidi bez domova a naše snaha je neustálé zlepšování se v komunikaci s nimi a poskytnutí komplexní péče pro naše pacienty.
Našim dalším cílem je také postupně šířit povědomí a osvětu ohledně diagnózy bezdomovectví mezi lékaři, což se díky bývalým členům – dnes již lékařům – postupně daří a můžeme tak přispět ke stavbě pomyslného mostu mezi ulicemi a nemocnicemi.