Medici na ulici
Jsme parta šesti kamarádů, kteří se na konci léta 2019 rozhodli navázat na pražskou iniciativu Medici na ulici a přinést ji do Brna.

Nejdříve jsme se potkali s mediky z Prahy, abychom si ujasnili cíle a předali si know-how.

Poté jsme během podzimu uspořádali po celém Brně veřejnou sbírku zdravotnického materiálu, která nám velmi pomohla do začátků.

Potom, co jsme se teoreticky naučili ošetřovatelské postupy, jsme vyšli do ulic.Zpočátku jsme chodili ošetřovat lidi bez domova jednou týdně na Římské náměstí s komunitou Sant'Egidio, ale hned jsme věděli, že pokud chceme zajistit dobrou péči o rány potřebným, bude třeba chodit na ulici častěji.

A v tom nám paradoxně pomohla první vlna covidové pandemie. Díky ní jsme se mohli rychle zmobilizovat a začít chodit do nově zbudovaného stanového městečka zřizovaného Charitou a kontaktního centra Vlhká zřizovaného Podanýma rukama, určených pro karanténu lidí bez domova. Tím jsme také navázali s těmito organizacemi úzkou spolupráci.

Chodili jsme tedy ošetřovat třikrát týdně vždy na cca 8 hodin. Dostali jsme také od Tepláren Brno dokonce auto, se kterým jsme mohli jezdit po centrech a rychleji se tak dopravovat do míst, kde nás bylo třeba.

Medici na uliciV současné době chodíme až pětkrát týdně, buď přímo do ulic, nebo do již zmiňovaných, stále existujících center, a náš brněnský spolek sčítá více než padesát aktivních studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, z čehož máme velkou radost.


Našim dlouhodobým cílem je nejen sjednotit zájemce o pouliční medicínu v Brně, ale také navazovat spolupráce s organizacemi, kteří se bezdomovcům věnují, a společně tak zajistit co nejlepší péči pro lidi v nouzi.Medici na ulici