Praha je původním místem vzniku projektu Medici na ulici.
Co začalo jako iniciativa tří studentů 3. lékařské fakulty UK a jedné ošetřovny se rozrostlo do dnešního dne (2023) na minimálně pět (v rámci zimních opatření více) kontinuálně zajišťovaných ošetřoven, spolupráci s kvalifikovanými nízkoprahovými organizacemi a vedení složeného z jedenácti členů.
Začátky byly tvrdé a neohrabané - ošetřovatelský materiál byl shromažďován ze sbírek starých autolékárniček či charitativních darů.
Postupně však začal projekt získávat své jméno, stabilní místo ve společnosti a přirozeně i pozornost médií, což vedlo k možnosti vytvořit i stabilní finanční zázemí a zkvalitnit do té doby poskytované služby.
Koronavirová krize v roce 2020 prověřila schopnosti a dovednosti uskupení, přinesla obrovské množství práce a zároveň ještě větší zájem ze strany veřejnosti.
Z mediálních aktivit můžeme jmenovat účast v pořadu Milionář mezi námi, díky které se podařilo vytvořit finanční sbírku patronovanou p. Martinem Hausenblasem či účast v pořadu ČT Nedej se!.
Nejrůznější rozhovory s našimi členy a články o spolku se objevily na zpravodajských platformách jako je např. Aktuálně.cz, Respekt, DVTV, Forbes a také se projekt ocitl ve hledáčku mnoha amatérských či profesionálních fotografů.
V roce 2023 jsme získali Cenu Gracias Tibi (ocenění humanitární společnosti Člověka v tísni), dále ocenění od neziskové organizace Brána k druhým a taktéž evropskou cenu za sociální inovace SozialMarie.
Aktivní spolupráce nejen na ošetřovnách, ale i v terénu je udržována s organizacemi jako je Naděje, Armáda spásy, Sant'Egidio či FoodNotBombs.
Další ošetřovny jsou obstarávány např. v prostorách kanceláře sociálního kurátora PhDr. Pavla Pěnkavy a každoročně v rámci zimních opatření také na různých jiných dočasně otevřených ubytovacích zařízeních.
Foto: @kevin v. ton, Martin Divíšek/EPA